czwartek, 29 stycznia 2015

Rozszerzalność temperatowa

Hej !
    Dzisiejszy post będzie o rozszerzalności temperaturowej ( cieplnej ).  Jest to zjawisko fizyczne polegające na zmianie rozmiarów liniowych lub objętości ciała pod wpływem zmiany temperatury. Uwzględnianie efektów rozszerzalności temperaturowej, przede wszystkim, ciał stałych jest od dawna stosowaną praktyką, zapobiegającą tworzeniu się różnego rodzaju odkształceń, czy też zbyt silnych naprężeń mogących spowodować znaczne uszkodzenie czy nawet zniszczenie np. obiektów budowlanych.
    Rozszerzalność liniowa występuje, gdy zmieniając temperaturę skróca lub wydłuża się tylko jeden z liniowych rozmiarów ciała stałego np. długość.
    Rozszerzalność objętościowa występuje, gdy wraz ze wzrostem temperatury zmianie ulega nie jeden a wszystkie wymiary ciała stałego (a więc w konsekwencji jego objętość). Zjawisko to, w przeciwieństwie do zjawiska rozszerzalności liniowej, dotyczy również cieczy oraz gazów, których zmiany objętości jesteśmy w stanie oczywiście mierzyć.

  
Rozszerzalność temperaturowa - przykłady

-
Przewody sieci elektrycznej i telefonicznej pomiędzy słupami nie są zbyt mocno naciągnięte, ponieważ zimą mogłyby ulec zerwaniu (kurczenie się przewodów w zimie).

'

-  Naziemne rury ciepłownicze wyginane są, co pewien odcinek, w kształcie dużej litery U, umożliwiając zmianę ich długości na prostym odcinku rury bez obawy o jej uszkodzenie.




-  Szyny kolejowe układane są z zachowaniem pewnych odstępów, nazywanych szczelinami dylatacyjnymi, aby zapobiec ich odkształceniu i w konsekwencji wykolejeniu pociągu.


- Panele kładzie się zostawiając 1 cm od ściany.

 



Rozszerzalność temperaturowa - zastosowania

 
- termometr metalowy


-  termometr półprzewodnikowy



 - termometr cieczowy



 - termometr gazowy




- urządzenia z termoregulatorem (np. żelazko), w których stosuje się bimetal, czyli układ składający się z dwóch połączonych ze sobą elementów metalowych różniących się wartością współczynnika rozszerzalności cieplnej.




 Mam nadzieję, że post się podoba.


czwartek, 8 stycznia 2015

Gravity Car

Witajcie !
        Chciałabym pokazać Wam mój pierwszy projekt z fizyki. Jest nim Gravity Car czyli auto grawitacyjne. Jego wykonanie nie jest trudne, ale zawiera trochę czasu.
       Auto grawitacyjne jest specjalnie zbudowane. Musi być ono wysokie, by jechało ( im wyższe tym dłużej porusza się ). Dzieje się tak, ponieważ spada ciężarek i rozwija się sznurek, który przyczepiony jest do tylnych kół. Po chwili ciężarek wyląduje na aucie , należy je wtedy cofnąć, wtedy sznurek się zwija i można puszczać auto jeszcze raz.
       Do wykonania tego autka ja użyłam : cztery płyty, osiem dużych zakrętek, pudełko plastikowe, spożywcze, sznurek, ciężarek, kołowrotek, 2 krótkie patyki i cztery długie. Oczywiście można też użyć innych materiałów.
      Nie będę dodawała dokładnego opisu jak takie autko wykonać, ponieważ jest tego pełno. Tu macie jeden link : KLIK. Poniżej na zdjęciu jest autko, które wykonałam z tatem :).

Zapraszam do komentowania :).

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Powitanie

                                                             Witajcie czytelnicy !
     Nazywam się Marta. Na tym blogu będziecie mogli przeczytać prace związane z lekcjami fizyki w Gimnazjum nr 2 w Polkowicach. Mam nadzieję, że spodoba się wam tu i z chęcią będziecie czytać moje posty :)